Antena1.ro

incomemagazine.ro

Dieta minune cu cafea te scapa in 7 zile de aproximativ 7 kg

Dieta cu cafea va poate ajuta sa scapati de kilogramele in plus in doar 7 zile. Beti in fiecare zi 2-3 cesti de cafea pentru a slabi cate 1 kg pe zi.

Ceaiul de HREAN, consolideaza plamanii si reduce riscul de dezvoltare a diferite tipuri de cancer

Hreanul este unul dintre cele mai utile condimente care va poate ajuta sa scapati de grasimea de pe abdomen si de asemenea, va ajuta sa fiti sanatosi.

jurnalul.ro

Ucraina va cere SUA şi UE să o ajute să plătească Rusiei datoria pentru gaze

Ucraina va cere Statelor Unite şi Uniunii Europene să o ajute să plătească Rusiei datoria acumulată pentru livrările de gaze naturale, a declarat premierul ucrainean, Arseni Iaţeniuk, potrivit AFP, citată de...

Când politicul și justiția se întâlnesc la cumpărături! Elena Udrea și Alina Bica, fotografiate împreună la shopping la Paris

Pe blogul Wordpress joscenzura2014 au apărut o serie de imagini în care apar Elena Udrea, candidatul la Președinție din partea PMP și a lui Traian Băsescu, Alina Bica, procurorul-șef DIICOT și Ana Maria...

GoodFood


Seminţele de in scad colesterolul şi te scapă de kilogramele în plus

Cura cu seminţe de in, cerută de numeroşi cititori, îţi este oferită acum alături de o reţetă de salată ce te va ajuta să îţi păstrezi energia, vitalitatea şi silueta.

de Alina Dragomir in Nutritie pe 16 Martie 2012, 12:39 25 Comentarii Tipareste

rss

Seminţele de in sunt cea mai bogată sursă vegetală de Omega 3, un antioxidant cunoscut pentru efectele benefice asupra inimii, sistemului osos şi  tensiunii arteriale.  
Datorită acestor beneficii, seminţele de in constituie o alternativă excelentă la uleiul de peşte şi carnea de somon. În plus, seminţele de in mai au şi avantajul că asigură un aport important de fibre, vitamine (în special cele din complexul B) şi de minerale. Efectele unei diete pe bază de seminţe de in sunt extrem de variate şi se manifestă la scurt timp după începerea tratamentului

Efectele seminţelor de in

Ø     Stimulează digestia

Ø     Combat constipaţia

Ø     Scad colesterolul

Ø     Protejează sistemul cardiovascular

Ø     Combat oboseala şi stresul

Ø     Alungă insomniile


Scad colesterolul şi... kilogramele

Pentru cei care vor să scape de kilogramele în plus acumulate în vacanţa de iarnă, o alimentaţie cu un aport important cu seminţe de in ajută în curele de slăbire.

Află cum se consumă seminţele de in

Introdu seminţele de in în alimentaţia ta, de cel puţin patru ori pe săptămână.
Consumă-le întregi sau măcinate
Presară-le peste salate: 2-4 linguriţe pe zi ar trebui să îţi asigure un consum echilibrat de acizi graşi esenţiali „pentru slăbire“. Seminţele de in pot fi procurate din magazine naturiste sau în unele supermarketuri. 

Trezirea cu seminţe de in

1 lingură de seminţe de in
1 cană de apă caldă

Amestecă-le şi lasă-le aşa peste noapte. Vor deveni o pastă moale şi gelatinoasă.
Dimineaţa bea doar lichidul. Inul va avea un efect calmant asupra stomacului şi intestinelor. 

Salată de crudităţi pentru vitalitate 

o cantitate mai mare de salată de rucola 
1 andivă 
8 roşii cherry
2 morcovi daţi pe răzătoare
1 ridiche albă
1 dovlecel
1 tulpină de ţelină
1 lingură de seminţe de in (pot fi măcinate)
2 linguri de seminţe crude de floarea-soarelui sau germeni de floarea-soarelui, seminţe de susan sau de dovleac
1 plic cu seminţe de mărar
suc de lămâie

Clăteşte bine frunzele şi legumele crude, rupe în bucăţi salata de rucola şi andiva. Curăţă ăi taie felii ridichea şi dovlecelul. Taie ţelina în bucăţi mici.Pune frunzele de rucola şi andiva într-un bol mare şi amestecă-le cu celelalte ingrediente. Presară seminţele de in peste salată şi stropeşte-le cu suc de lămâie.

Notă: Alimentele crude sunt bogate în enzime vii, care ajută digestia, asimilarea şi absorbţia vitaminelor, mineralelor, proteinelor şi a altor substanţe nutritive. Aceste enzime descompun grăsimile nedorite, celuloza şi amidonul. 
Rucola ajută la producerea energiei.
Roşiile ajută digestia şi scad presiunea sângelui.
Ţelina este bogată în vitamina B - niacinamidă, benefică pentru relaxare, calmare şi un somn mai liniştit.
Dovlecelul ajută la la curăţarea organelor-cheie ale corpului.
Ridichea elimină congestia: eliberează vasele, favorizând un flux liber.
Seminţele de in ajută la producerea de hormoni şi la sănătatea glandelor reproducătoare. 

Important

Pe parcursul tratamentului trebuie menţinut un aport adecvat de lichide. În caz contrar pot apărea obstrucţii intestinale.

Recomandare Felicia
Seminţele de in de la Solaris pot fi găsite în magazinele cu produse naturiste, iar preţul variază între 2,5 şi 3 lei, pentru un pachet de 150 de grame.



Ti-a placut acest articol? Aboneaza-te la newsletter si saptamanal te vom tine la curent cu cele mai importante informatii!


Comentarii (25)

Scris de Ella pe 24.10.2013 la 07:23

As fi vrut sa vad raspunsuri la toate intrebarile din comentarii.Cred ca sa ar fi corect..

Scris de VideochatJobs7.com pe 17.05.2013 la 12:13

Castiga banii frumosi din videochat de acasa, www.VideochatJobs7.net -- pentru limba romana click "Select language" in coltul din dreapta sus a site-ului sau adauga id-ul de mess: videochatjob88 pentru detalii!!!

Scris de Ramona pe 24.04.2013 la 15:43

Vedetele se imbraca de pe www.hotncool.ro

Scris de lulike pe 19.02.2013 la 08:52

http://www.viespar.ro/?reff=f0 e589522181defb7d04aac47d73260e va dau cum sa faceti bani cand stam acasa in fata pc-ului nostru , asa ca uite cum fac eu bani de banii si nu glumesc see you asta citeste si o sa iti dai seama ca nu te mint , copiaza lincul si inscriete nu ai nimik de pierdut.

Scris de Ioana pe 17.02.2013 la 19:52

Semintele de in sunt intr-adevar bune pentru slabit, dar am aflat ca rodia si pomelo la fel!. Niste informatii excelente am gasit pe http://fitoteca.ro

Scris de Roxana Butnariu pe 11.02.2013 la 09:14

Buna ziua, este posibil sa te ingrasi de la seminte de in? Am introdus in alimentatie acum o luna seminte de in si am o pofta de mancare (aproape bulimica ), mananc tot timpul si orice.Nu am mancat mai mult de 2 lingurite pe zi ,am baut si apa .Multumesc

Scris de Blaga Mihaela pe 23.01.2013 la 21:46

Sotul meu are gastrita ,hiperaciditate si uneori si dureri in zona esofagului ,ar fi benefice semintele de in pt el? Daca sunt bune,in ce cantitate si cat timp pot fi luate.Si in constipatie la copii sub trei ani sunt recomandate?

Scris de elena pe 21.04.2012 la 14:54

Trebuiesc umectate si un regim hidric adecvat( 2l lichide pe zi),in special dupa ce au fost administrate.

Scris de elena pe 21.04.2012 la 14:49

semintele de in se folosesc intregi nemacinate deoarece au un continut de 1% glucozizi cianogenetici,care se absorb mai usor daca sint macinate.Sint indicate in constipatie cronica,colon iritabil si diverticuloza de colon dar nu acuta(care e de competenta chirurgicala)pe o perioada de maxim 2 luni deoarece contin tiocianati ,care impiedica fixarea iodului pe tiroida si in cantitate de 2 lingurite maxim pe zi datorita continutului caloric ridicat. Trebuiesc umectate si un regi

Scris de mia pe 20.04.2012 la 14:29

pentru crize de fiere sunt bune,sau anemia de fier si calciu?cat timple putem lua? si am si colesterol mare...

Scris de Andreea pe 08.04.2012 la 20:50

Eu am macinat semintele de in si pun o lingurita plina din aceasta pudra in fiecare dimineata intr-o cana obisnuita, impreuna cu 200 ml.iaurt dietetic (0,1% grasime). Este primul lucru pe care il maninc, dupa spalatul pe fata si pe dinti. La un interval de circa 10-15 min., se beau doua cani cu apa!

Scris de nuti pe 06.04.2012 la 15:23

pt gastrita de reflux si fiere scoasa sunt bune semintele de in vreau raspuns

Scris de Meri pe 04.04.2012 la 04:08

cura cu seminte de in este contraindicata la cei care sufere de diverticuloza ..

Scris de Inaru' pe 20.03.2012 la 19:52

Si daca de apucam sa cultivam in nu ne baga la racoare pentru cannabis?

Scris de octavian pe 18.03.2012 la 07:49

Se stie ca, in urma cu doua milenii, in China nu era pretuit doctorul care trata cel mai bine, ci cel ai carui pacienti nu se imbolnaveau. El era platit atata timp cat pacientii sai erau sanatosi si… fericiti (chiar daca erau mai saraci). Iar pentru a le asigura sanatatea, medicii apelau la regulile de aur ale naturii.

Scris de frentiu marioara pe 11.03.2012 la 10:29

semintele crude de floarea soarelui,in,susan,cum se consuma? si in ce cantitate ? lintea cum se consuma?fasolea alba sau tarcata este buna la afectiuni de tiroida?

Scris de mia pe 06.03.2012 la 11:59

cura e buna si ptr anemia feripriva? cat se tine?

Scris de Ema pe 12.02.2012 la 14:10

As vrea sa stiu daca aceasta cura cu seminte de in se poate tine si dupa o interventie chirurgicala pe colon .

Scris de raluca pe 04.02.2012 la 14:40

interesant!!!dar cura cu seminte de in trebuie sa le consumi asa sau trebuie asociate cu diferite salate.vreau mai multe detali...

Scris de Alina pe 24.01.2012 la 17:27

De patru ori pe săptămână, poţi lua seara câte două linguriţe de seminţe de in, fie întregi, fie măcinate, cu multă apă.

Scris de nila emilia pe 24.01.2012 la 17:17

cum se tine cura

Scris de LIA POPA pe 24.01.2012 la 15:17

In ce consta tratamentul , pe ce perioada ? Practic cum se utilizeaza aceste seminte ? Ce cantitate se ia pe zi ?

Scris de vilmaristul pe 20.01.2012 la 07:37

dar cura in ce consta? cum se desfasoara?

Scris de golum pe 16.01.2012 la 09:24

asa este,eu folosesc de f mult timp seminte de tot soiul,in special seminte de in si de susan,f bune pt sanatatea organismului,nu trebuie folosite numai atunci cand esti bolnav,trebuie folosite si atunci cand esti sanatos,deoarece baza acestor seminte este de ati aduce inca un beneficiu sanatatii tale si apara organismul de multe boli si complicatii.

Scris de DariaMih pe 13.01.2012 la 11:55

Foarte interesant articolul! Nu stiam despre beneficiile semintelor de in!