Antena1.ro

incomemagazine.ro

AVERTISMENTUL medicilor! Ce trebuie să ştii înainte de a mânca CASTRAVEŢI în OŢET

Persoanele sanatoase pot consuma frecvent astfel de produse, mai ales daca sunt preparate cu mai putina sare. In ciuda efectelor benefice, ele sunt interzise celor cu afectiuni renale severe sau celor cu hipertensiune.

Ouale de prepelita, o adevarata farmacie naturala pentru organism

Ouale de prepelita au o multime de beneficii miraculoase asupra starii noastre de sanatate.

jurnalul.ro

Astăzi e ziua ta, prof univ dr Radu Rey

Iubitor al muntelui şi, în acelaşi timp, un luptător pentru drepturile muntelui şi al locuitorilor săi, preşedintele Comisiei de Montanologie a Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice, doctor în ştiinţe,...

Omul zilei - Horaţiu Mălăele

De şapte zile se desfăşoară la Teatrul de pe Lipscani un festival dedicat lui Horaţiu Mălăele şi cu Horaţiu Mălăele. Se numeşte “Fest pe Lipscani” şi se va încheia pe 21 septembrie. Evenimentul e...

GoodFood


Legarea cununiilor, superstitie adanc inradacinata in mintea romanilor

in Paranormal pe 22 Iulie 2007, 00:00 74 Comentarii Tipareste

rss

In cultura orala a folclorului exista peste 100 de superstitii legate de legarea cununiilor si ghinionul in mariaj Numarul mare de superstitii a trezit un interes aparte oamenilor de stiinta din domeniul etnologiei, antropologiei culturale si, nu in ultimul rand, pe cel al cercetatorilor in psihologie si psihoistorie moderna. Cele mai studiate superstitii sunt cele legate de legarea cununiilor, spargerea unei oglinzi, cusutul pe haine deja imbracate, statul pe coltul mesei sau statul in picioare in fata cuiva care matura. Toate acestea au diferite semnificatii negative, si studierea lor in diferite zone etno-geografice a condus la concluzia ca originea lor e foarte veche. Oglinda sparta - 7 ani de ghinion Daca in superstitiile anglo-saxone oglinda sparta inseamna, pentru multe subculturi, moarte sau prevestirea unor schimbari grave in rau, la romani inseamna ghinion sau legarea prin magie a cununiilor. In anumite zone din Muntenia, Oltenia, Moldova, mai putin in Ardeal, oglinda sparta reprezinta un semn al ghinionului in dragoste. In cele mai frecvente cazuri insa, exista credinta ca spargerea oglinzii reprezinta chiar o cauza magica a unor siruri de ghinioane legate de gasirea unei jumatati. Unele superstitii spun ca, daca spargi o oglinda, 7 ani nu te vei mai casatori, iar altele ca 7 ani vei avea ghinion in casnicie. Alte superstitii care par a avea o origine mai noua in tinuturile romanesti spun ca, daca spargi o oglinda, ti se leaga ochii pentru a nu-l putea vedea pe cel care te iubeste. Originea acestei superstitii deriva, in fond, din marea pretuire a omului fata de propria imagine, pe care o poate vedea numai intr-un obiect care-i reflecta chipul. Este inutil sa amintim cat de valoroasa era o oglinda in trecut, atunci cand singura posibilitate de a afla cum arati era oglindirea in luciul apei sau al unui metal. Oglinda, ca si aurul, au capatat o valoare aparte pentru om, tocmai pentru ca puteau reproduce imaginea chipului acestuia. Spargerea oglinzii, un obiect de cult al propriei imagini, dar avand uneori si vaste conotatii magico-religioase, era intr-adevar un eveniment foarte nefericit. La aceasta se adauga, bineinteles, si valoarea materiala a oglinzii, care in trecut costa o avere, asa cum se intampla si astazi pentru multe comunitati tribale de cultura foarte veche din Polinezia, Indonezia sau Amazonia. Impactul negativ asupra psihicului al spargerii unui obiect cu o anume valoare spirituala si materiala obliga latura mistica a gandirii omului sa creada ca este vorba, fara indoiala, de un eveniment nefast, un semn mistic sau magic care induce sau apropie omul de un blestem legat de dragoste. Antropologii si psihologii francezi care au studiat aceasta superstitie in Romania sunt de parere ca modelul de interpretare magica a oglinzii sparte, asociat nefericirii in dragoste si casatorie, se datoreaza mai ales unei sensibilitati a romanilor pentru frumosul redat de oglinda, dar si fricii de esecul in dragoste. Psihoistoricii britanici considera ca, pe langa aceasta conditie speciala de interpretare, majoritatea magica a nereusitelor in dragoste, remarcata si in folclor (mai ales in doine), romanii asociaza foarte frecvent in multe dintre superstitii orice semn considerat rau cu nereusite in viata spirituala si mai ales cu legarea cununiilor. Asezarea pe coltul mesei Superstitia in care se spune ca, daca stai la masa pe colt, nu te mai casatoresti este foarte raspandita in prezent, mai ales in satele din Muntenia, dar si in orasele mari din intreaga tara. Asa cum arata cercetatorii din domeniul etnologiei, initial se credea ca numai baietii, "flacaiii neinitiati, cadeau sub acest blestem atunci cand mancau asezati in coltul mesei, alaturi de fete tinere necasatorite. Interpretarea complexa a acestei superstit ii consta mai ales in dezavantajele de moment ale barbatului si chiar ale femeii care s-ar aseza intr-o astfel de pozitie la masa. Asezarea in coltul mesei demasca, in primul rand, o submisiune, adica o acceptare a dominantei de catre ceilalti. In trecut, o asemenea atitudine timida era automat asociata unei persoane slabe, iar slabiciunea era privita ca incompatibila cu condit ia de cap de familie. Ca urmare, atat "flacaiii, cat si "mandrutelei care se asezau intr-un astfel de loc erau exclusi, in mare parte, din cursa pentru a-si gasi foarte usor o sotie sau un sot. Ca urmare, a aparut credinta ca asezarea in coltul mesei este un act magic care leaga cununiile sau un semn mistic al unor cununii deja legate. Cusutul pe o haina deja imbracata A coase un nasture sau orice altceva pe haina cuiva deja imbracat semnifica, la modul superstitios, "coasereai sau legarea cununiilor. Aceasta superstitie e larg raspandita in satele romanesti si pare a fi simplu de interpretat prin actul de inchidere prin noduri a atelor cusute. In cultura multor popoare din Europa, orice nod facut la o ata sau chiar la obiecte de panza sau piele semnifica o legare, o innodare magica in anumite conditii. Potrivit antropologilor romani si francezi, romanii au un cult pentru a innoda si a lega strans orice obiect la care tin. Ei pun un pret aparte pe elementul care leaga, si mai ales pe nod. Din acest motiv, "a legai si cusutul pe propria haina imbracata conduceau inevitabil, in mod inconstient, la temerea de a ramane necasatorit. Psihoetnologii francezi considera ca aceasta superstitie a "coaserii cununiilori este legata, in primul rand, de asocierea intre instinctul de proprietate exprimat prin cusut pe haina imbracata si o teama nemasurata de a lega, de a inchide prin magie cununiile, care sunt o axa principala a vietii spirituale, mai importanta chiar decat hrana. Sa nu te lasi maturat Matura are o multime de semnificatii magice, mai ales legate de lumea de basm a vrajitoriei, care nu au insa nicio legatura cu superstitiile legate de ghinionul in casnicie sau legarea cununiilor la romani. Ca si in cazul asezarii in coltul mesei, a sta in fata celui care matura poate demasca o atitudine mai putin demna sau o persoana care nu se bucura de foarte mult respect. In consecinta, cei care se lasau maturati erau vazuti in mod inconstient ca fiind slabi, nedemni de respect, deci nedemni si de a deveni soti sau sotii. Ca urmare, sansa reala de a se casatori a celor care stateau in fata maturii era foarte mica. Prin urmare, observatia acestui fenomen, la inceput incons tienta si devenita apoi constienta, a condus la superstitia conform careia daca te lasi maturat nu te mai casatoresti. Trebuie sa tinem cont de superstitii? Se intelege ca aceste superstitii, ca si multe altele, sunt, de fapt, doar mici erori de intelegere a cauzelor reale ale unor evenimente si nu pot fi considerate indicii evidente ale unor realitati. Este foarte important insa ca toti sa intelegem ca orice superstitie este o reala semnalizare a unor posibile probleme. Astfel, daca spargi o oglinda, stai in coltul mesei etc., este posibil ca, intr-adevar, felul tau de a fi sa fie mai slab, emotiv si poate incompatibil cu o persoana care isi doreste alaturi pe cineva foarte sigur pe sine. Ar fi bine sa iei aceste superstitii pe care le-am descris ca pe un simplu semn al unei firi mai nesigure, neincrezatoare, usor complexate, care trebuie sa lupte un pic cu sine pentru a se autodefini si a dovedi ca are reale calitati prin care poate impresiona si invinge.
Ti-a placut acest articol? Aboneaza-te la newsletter si saptamanal te vom tine la curent cu cele mai importante informatii!


Comentarii (74)

Scris de marius pe 11.05.2014 la 09:14

Exista dar Domnul Dumnezeu distruge raul CREDINTA SI RUGACIUNI si toate vrajiile DISPAR LAUDAT SA FIE DOMNUL DUMNZEU

Scris de mihai pe 02.01.2014 la 14:18

Daca ma poate ajuta si pe mine cineva sau ma poate sfatui ?.. am o mare pb si adica vb cu o fata de o data de doua ori la telefon sau ne intalnim o data de doua ori poate si a traia oara si totul se taie ca maioneza si asa fara nici o explicatie macar daca ma poate ajuta cineva sa/mi um email barbu_mihaiaiu@yahoo.com multumesc

Scris de diana pe 16.04.2012 la 18:20

buna sa stiti ca exista farmece am simtit pe piele mea am trait impreuna cu iubitul meu 5 ani foarte frumosi dar cineva sa trezit si i_a facut de urat eu pt el eram tot nu il interesa de nimeni si in ultimul timp imi vb urat ma si lovit dar cu aj unei d ne lam adus pe calea cea buna daca doriti nr acelei dne ma gasiti la dyageo65 id.sa stiti ca e o d na care ma ajutat mult

Scris de anonim pe 28.11.2011 la 20:37

da , buna tuturor eu am fost o mare superstitioasa si numai de belele am dat acum nu demult am vb cu un preot a sfintit casa am aruncat toate cele superstitioase din casa cum ar fi matura la usa ,potcoava de cal purtatoare de noroc etc si multe obiecte cumparate de la feng-shui apoi vrajile exista trebuie sa stim sa ne ferim de ele si sa ne rugam doar cine a trecut prin ele stie ce greu este sa mergi stand deci fara spor etc eu sper ca dumnezeu sa ne miluiasca sa ne binecuvan

Scris de xzdx pe 18.09.2011 la 23:38

Nu va duceti la nici o doamna ELENA, VALY sau DORINA, ca sunt toate niste escroace!

Scris de something more pe 15.09.2011 la 16:51

De fapt oamenii nu fac vraji, ci fac texte. Pentru ca de fapt 90% din sfera noastra de influenta este ceea ce suntem facuti sa credem. Aici e vorba de energie, si de lucruri foarte ascunse de oamenii ... banali. Credeti atat de mult in tot incat va influentati singuri. M-am saturat sa vad oameni care se duc, se roaga, se scuza, dupa ce deja au facut raul. Va spovediti pe voi, va iarta cine vreti, dar cel caruia i-ati facut rau? Va recupera oare ce i-ati luat?

Scris de something more pe 15.09.2011 la 16:43

Oamenilor ... voi chiar nu aveti ce face? :| In primul rand va agatati de un nume, despre care ati auzit voi din trecut. Eu nu o sa va intreb de ce credeti in farmece [aberant] sau in religie. Am citit 2 sau 3 comentarii ... si ma rog. Va legati atat de usor de Dumnezeu, doar pentru ca altii i-au dat un chip si un nume. Vorbiti de Dumnezeu, dar cate pacate ati facut in toata viata asta? Le-ati facut pe toate. Dumnezeu nu e un trup, nu e un barbat, Dumnezeu de care toti vorbiti e ceea ce respiri

Scris de kossimela pe 10.09.2011 la 20:07

daca am fost legata sau nu asta nu stiu ,dar inainte de casatorie ne/am spovedit ,si cred ca dragostea adevarata si rugaciunea invinge raul

Scris de kossimela pe 10.09.2011 la 20:00

Si cum aici e vorba de cununii legate sa va povestesc istoria mea .Am cunoscut un baiat cu care vroiam sa ma casatoresc dar niciodata nu puteam in fiecare an se intampla ceva rau ori eram in doliu ori nu se arata sa ne casatorim ,dar niciodata nu m/am gandit ca as avea cununiile legate dar acum realizez ca m/am casatorit cu el dupa 7 ani dar si atunci nu am planuit din timp ne/am pus data si intr/o saptamana ne/am casatorit caci am zis acum ori niciodata..

Scris de kossimela pe 10.09.2011 la 19:50

Buna.Sa va povestesc o intamplare reala la care am fost martora.Unchiul meu cartanduse cu matusa mea a spart o oglinda care era prinsa pe un cuier ,i/a dat un pumn mai bine zis,iar din cauza ceretei matusa mea la parasit .dupa plecarea ei unchiul a lipit toate cioburile la loc 7 la numar.Apoi a divortat de matusa dar dupa 7 ani s/au recasatorit .Spuneti/mi si mie ce a fost?...intamplare?sau....?

Scris de ana pe 17.08.2011 la 13:03

coincidenta sau nu, la 20 de ani am spart o oglinda. 7 ani de zile am intalnit tot felul de baieti si nimic. abia la 27 de ani am intalnit subit pe cineva si ne-am iubit instant si ne-am casatorit.poate destinul ar fi fost acelasi si daca nu spargeam oglinda. cine stie?

Scris de alexandra pe 15.08.2011 la 19:34

va rog sa ma ajutati. am o problema si sunt disperata. curand am observat ca totul merge prost...m-am certac cu prietenul meu cu familia am mai avut si niste probleme familiale si azi in zi sfanta a sarbatorii sfintei MAICI DOMNULUI am descoperit ca bunica mea tinea in camera un elastic de par de-al meu rosu(nuj daca are vreo legaturura culoarea) cu alte doua(negre) inodate la un capat shi celalalt de cel al meu. va rog sa ma ajutati daca stiti ce efect au nodurile. va multumesc

Scris de oanceaadina pe 10.08.2011 la 12:20

Cine are astfel de probleme sa se spovedeasca, sa se Impartaseasca sa tina post(neaparat) si sa se ROAGE IN GENUNCHI DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS SI MAICII DOMNULUI, si nu in ultimul rand sa aibe rabdare, deci fara vrajitoare, ca faceti si mai multe pacate.......mergeti in acelasi timp La SF.MASLU SI LA SFANTA LITURGHIE SI ASCULTATI TOATA SLUJBA DACA VRETI SA FITI IZBAVITI DE PACATE SI DE CHINURI.......lA SF.Liturghie se fac DEZLEGARI ,IN FIECARE SAPTAMANA, DAR LA BISERICA ORTODOXA.+POMELNICE.

Scris de oancea adina claudi pe 10.08.2011 la 11:40

Cine are astfel de probleme sa se spovedeasca, sa se Impartaseasca sa tina post(neaparat) si sa se ROAGE IN GENUNCHI DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS SI MAICII DOMNULUI, si nu in ultimul rand sa aibe rabdare, deci fara vrajitoare, ca faceti si mai multe pacate.......mergeti in acelasi timp La SF.MASLU SI LA SFANTA LITURGHIE SI ASCULTATI TOATA SLUJBA DACA VRETI SA FITI IZBAVITI DE PACATE SI DE CHINURI.......lA SF.Liturghie se fac DEZLEGARI ,IN FIECARE SAPTAMANA, DAR LA BISERICA ORTODOXA.+POMELNICE.

Scris de oancea adina pe 10.08.2011 la 11:37

Cine are astfel de probleme sa se spovedeasca, sa se Impartaseasca sa tina post(neaparat) si sa se ROAGE IN GENUNCHI DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS SI MAICII DOMNULUI, si nu in ultimul rand sa aibe rabdare, deci fara vrajitoare, ca faceti si mai multe pacate.......mergeti in acelasi timp La SF.MASLU SI LA SFANTA LITURGHIE SI ASCULTATI TOATA SLUJBA DACA VRETI SA FITI IZBAVITI DE PACATE SI DE CHINURI.......lA SF.Liturghie se fac DEZLEGARI ,IN FIECARE SAPTAMANA, DAR LA BISERICA ORTODOXA.+POMELNICE.

Scris de un psiholog pe 20.07.2011 la 19:42

procedeul e un pic mai complicat decat l am explicat eu aici, dar ca idee la care sa contemplati un pic cred ca este de ajuns. si ca "dezlegare" procedeul e la fel de complex dar nu imposibil si in mare se realizeaza cu lucrand la imaginea ta de sine, idei optimiste si puterea credintei in ceea ce te ajuta pe tine sa mergi mai departe. am lasat comentariul doar pt. a va face sa meditati un pic inainte de a va lasa condusi de idei oarbe care nu fac altceva decat sa va afunde

Scris de un psiholog pe 20.07.2011 la 19:35

fratilor, voi de autosugestie ati auzit?de autoindeplinirea profetiilor ati auzit? nu e nimic de legat si de nedezlegat, totul se petrece la nivelul inconstientului vostru.in momentul in care ti s a intamplat un lucru rau, incepi sa-ti inoculezi tot felul de motive si semnificatii.odata trimise spre inconstient aceste informatii nu vor face altceva decat sa te conduca la un lung sir de acelasi fel de "nenorociri".

Scris de anonim pe 13.07.2011 la 17:52

Pt. Anonim din 20.03.2011, te rog mult trimite-mi si mie pe mail datele de contact ale acelui vrac, te rog mult trimite-mi pe alexalin_75@yahoo.com

Scris de Adina pe 06.07.2011 la 14:37

BUNA,LA TOATA LUMEA AM AVUT CUNUNIILE LEGATE,DE MATUSICA,PRIETENULUI MEU,ZICEA MEREU CA NOI NU SUNTEM COMPATIBILI,SI SA APUCAT FEMEIA DE TREABA,MA FACUSE VARZA,DAR AM AFLAT,SI AM APELAT LA O DOAMNA CARE MA DEZLEGAT M,AM MARITAT SI NU ARE CE SA NE MAI FACA VA RECOMAND PE ACCEASTA DOAMNA ID MEU ESTE,Adina_Adinuta98 VB CN VREA

Scris de marian pe 01.07.2011 la 23:32

cine ma ajuta si pe mine cu un sfat ceva tot aceiasi problema am cu legare cununii astept pe id.ul vflorea14

Scris de viola pe 29.06.2011 la 23:42

buna!ma numesc violeta,eu cred ca am cununiile legate deoarece nu gasesc jumatatea mea,iar daca intalnesc pe cineva relatia nu dureaza cand ma apropii de 2 ani 2 ani jumate totul se destrama,asa am pirdut 3 relatii,nu stiu ce pot face ami gasi jumatatea si a supera totul cu bine

Scris de maria pe 26.06.2011 la 13:10

Va rogajutati-ma am u baiat de 37 ani si este necasatorit,are cununia legata ,dar ce e mai grav el nu crede .Eu ca mama ce pot sa fac?

Scris de robert pe 25.06.2011 la 03:19

alta chestie,cei care cunoasteti legile lui Dumnezeu,unde in biblie daca nu ma insel scrie ceva de genul,''Dumnezeu ne-a lasat sa alegem,el nu face minuni,diavolul face minuni pentru ca Dumnezeu ia dat puterea sa faca orice ,numai de viata noastra sa nu se atinga,...deci putem sa fim la un pas de moarte,diavolul nu ne-o poate lua insa ne poate face sa ne-o luam singuri sau sa mergem pe mana lui.cine vrea ma gaseste robert_bussines20@yahoo.com pentru detalii la orice

Scris de robert pe 25.06.2011 la 03:16

tot ce va pot spune este ca: din intanplare prin treaba asta trec si eu cu ''cununiile legate'' habar nu am ce inseamna sincer,insa extraordinar de prost imi merge,am apelat la cnva ,o doamna extraordinara mi-a spus ca dureaza intre 1 zi si 7 pana se dezleaga,doar sa am speranta,sincer? nu prea mai am,preoti au spus ca '''vrajile facute de vrajitoare mai ales tiganci nu se dezleaga in biserici asa cum nici in biserici nu se fac,deci concluzia,toate astea ne fac sa nu mai credem in Dumnezeu

Scris de maria pe 31.05.2011 la 09:00

buna ziua!eu la fel am o problema de acest fel am fost la doua femei prezicatoare si ambele miau spus acelas lucru ca imi sunt legate cununiile si intradevar ma intilnesc cu prietenul meu deja de 7 ani dar cind e vorba de casatorie mereu ceva apare care ne impiedica sa facem pasul respectiv daca cineva poate sa ma ajute o sa va fiu recunoscatoare...

Scris de katyy pe 28.05.2011 la 10:24

da si eu cred an asa ceva ,si eu am fost patita ,eram pe cale sa ma casatoresc cand sia bagat dracu coada o curva ca altfel nui pot spune care mia facut farmece de ma despartit de prietenul meu ,am trait un cosmar am umblat la multe femei dar nimic ,dintr-o antamplare am cunoscut o fata care a fost si ea an situatia mea si mia recomandat o doamna super buna ,care ma ajutat dupa multe suferinte sa fiu cu el care acum ami este sot ,pentru detalii id meu katt_jazmin.

Scris de claraclarafrumusica pe 28.05.2011 la 10:08

nici eu nu credeam an asa ceva pana nu am patito toate ami mergeau prost ,nu puteam sa am o relatie cu nimeni ,am fost la bisericii dar degeaba preotii ami spuneau ca nu au ce sa-mi faca ca sant legata de farmece prin multe cautari si ancercari am gasit o femeie care mia spus ca am cununiile legate , ma dezlegat si acum sunt la casa mea cu sotul meu si sant bine si f fericita si asta io datorez doamnei care ma ajutat pentru detalii si sfaturi id meu claraclarafrumusica.

Scris de elena pe 24.05.2011 la 19:11

Nu trebuie sa credeti toate povestile despre legarea cununiilor, ghinion sau alte superstitii. Eu cred ca e vorba mai degraba de lipsa credintei, de incredere slaba in fortele proprii, de dorinta de a gasi o scuza pentru anumite esecuri din viata personala. Va spun din propria experienta ca am trecut prin perioade de acest gen si numai rugaciunea, postul si iar rugaciunea m-a salvat. Mergeti la biserica, cititi acatistele Mantuitorului si ale Maicii Sale, rugati-va sa va dea putere.

Scris de alexandra pe 23.05.2011 la 10:12

Nici eu nu am crezut in farmece dar totusi exista, eu si sotul meu am avut din partea amantei lui,am umblat ff mult sa gasesc o femeie buna ,dar ambitia nu ma lasat pana nu am reusit sa fiu cu el inapoi si sai demonstrez amantei ca nu e ea mai tare,am trecut prin multe dar am reusit cu ajutorul unei doamne,daca vreti sa vb aceesta e id stefania.alexandra78

Scris de ioanaelena43 pe 14.05.2011 la 12:09

stiu ca aceste rele exista pentru ca sotul meu ma lasase cu 2 copii pentru alta mai tanara,dar tin sai multumesc pe aceasta cale Doamnei Lenuta

Scris de gabriela_tecu2000 pe 14.05.2011 la 12:05

stiu ca aceste rele exista si sunt sigura pentru ca am patit-o pe pielea mea am un sot care cumnata mea ii facuse sa ma lase sa nu ma mai inteleg cu el in casa nu stiu de ce a facut treaba asta poate din invidie ca ne descurcam foarte bine,dar dumnezeu mia scos-o in cale pe Doamna Ioana care la dezlegat si ii multumesc pe aceasta cale

Scris de mada29_00 pe 28.03.2011 la 20:52

Stie cineva vreo femeie priceputa la farmece aproape de is?sau prin Moldova?Va rog mult daca cunoasteti spuneti-mi si mie,sunt disperata si nu stiu pe ce drum sa apuc.Astep mail la mada29_00@yahoo.com.Multumesc

Scris de eleni pe 28.03.2011 la 20:46

Sunt sigura ca exista lucruri necurate,invidii,uri intre rude etc.Eu sunt nascuta intr-o familie cu probleme din neam si nici faptul ca am dorit numai lucruri normale ,prieteni,casatorie nimic nu s-a realizat decat in urma unor slujbe la Cernica,parintele Argatu si Sf Anton.Visele mele si slujbele s-au implinit tarziu.Cand iubesc pe cineva f.mult si el ma iubeste exista piedici si nu suntem impreuna.Au trecut 7ani de chin si am pe cineva departe dar tot nu putem fi impreuna.Exista farmece

Scris de anonim pe 20.03.2011 la 17:32

referitor la legatu cu...da se fac multe vraci au mai mare putere exista magie .Am 51 de ani am avut doar 11 casatorie de la despartire nu am avut soarta linistita si nu am treusit sa-mi refac casatoria.dar am intilnit un vrac care sa uitat la mine a spus numele sotului al meu si a baiatului. si azis;eu fac magie alba si neagra la care spune ca sotu a fost luat cu diavolu si-l aduce cu deavolu acasa dar trebue sa-i dau un pahar cu lapte sa bea daca nu-i dau moare.am refuzat cele spuse de el.

Scris de mikaelalivaldi@yaho pe 12.03.2011 la 16:54

nu cred in faza cu oglinda in schimb stiu ca exista vraji eu cunosc un baiat ce are vraji facute de o tiganca acuma cand nu mai iese cu ea asta ia legat cununiile poate ma ajutati cu cineva care se pricepe la dezlegat

Scris de miki pe 12.03.2011 la 16:50

cunosc un baiat ce este legat de o tiganca aceasi fcata ia facut si cununiile

Scris de anonima pe 01.03.2011 la 21:56

Sa stiti ca este adevarat cu legarea cununiei. Si eu sunt in situatia aceasta. Insa merg mai departe. Acestea se dezleaga cu post, rugaciune, credinta si cu un pomelnic la biserica timp de 40 de zile(unde se face slujba dimineata).

Scris de cineva pe 17.02.2011 la 22:23

Nu mai crede-ti an minciuni.cine umbla cu cioara vopsita ,tot printr-o cioara trebuie sa se dezlege.cine umbla cu dumnezeu nu trebuie sa-i fie friica de nimic.ancerca-ti aceasta experinta si va ve-ti convinge.

Scris de maria pe 17.02.2011 la 18:00

numai cei slabi de inger (ca sa fiu diplomata) cred in superstitii(SUPERSTÍŢI//E ~i f.1 Credinţă primitivă în forţe supranaturale - vezi DEX)... am fost maturata pe picioare, mi- au fost cusute hainele in timp ce le purtam [ pe semne ca cei care cred in asa ceva nu merg la croitor :)) ], am spart oglinzi mai mari sau mai mici, si sunt fericita, casatorita, iubita . cum spunea si anca banu :"de ce va incapatanati sa credeti in rau de ce nu credeti in bine"... treziti-va

Scris de ramona caldare pe 17.02.2011 la 15:46

o cununie care este legata pe veci se mai poate deslega? de exemplu la aceeasi vrajitoare?

Scris de anca banu pe 03.02.2011 la 10:51

totul e in mintea voastra, nu cred in asa ceva, de ce va incapatanati sa credeti in rau de ce nu credeti in bine, nu conteaza atata timp cat credeti in ceva bun, bun inseamna sa nu faci rau nimanui intentionat, si mai presus iubeste-te pe tine insuti, am doar 25 de ani, am spart onlinzi nu una mai multe, am avut relatii de scurta durata multi ani la rand, iar acum sunt casatorita cu un sot minunat si am si un copil sanatos. credeti in forta divina, nu conteaza de unde vine ea

Scris de rediana pe 02.02.2011 la 23:54

Dana, imi poti povesti despre vecina ta mai multe? rediana66@yahoo.com

Scris de dana pe 25.01.2011 la 07:16

stati linistiti unele fermece nu tin mult ca ele trebui inoite si daca nu are bani nu poate face nimic.unele tin poate cat lumea eu am o vecina care stie sa faca e o excroaca ordinara mai are si 2 fete si din cauza ei una dintre fete are 43de ani si nui casatorita si nare nici prieten macar cealalta a fost 5 ani casatorita are o fetita si acum e singura.dece credeti ca mama lor se ocupa cu fermece .si diavolu in schimb cere rasplata drept dovada fetele ei care nau nici un viitor.

Scris de miki pe 18.01.2011 la 14:40

si cum se leaga mai exact cununiile cu ata neagra sau cu oglinda cum se sparge sa stiu mai concretca nu inteleg pe mien am maturat lumea de mai multe ori pe picioare si nu am iubit inca parca nimeni nu ma place .poate ma ajutati si al id mikaelalivaldi

Scris de vasile pe 18.11.2010 la 23:11

lume nu mai bazniti daca nu stiti despre ce i vorba.biserica catolica duce si acuma un razboi crancen cu cardinali de la vatican care se dovedesc a fi VRAJITORI!eu studiez paranormalul si vb din surse sigurept detalii dati add la id :ronaldorony20@yahoo.com

Scris de o fata pe 12.09.2010 la 13:31

imi e putin teama ca am spart si eu o oglinda si tot caut semnificatii pe net.din cate vad numai despartire sau sa raman nemaritata.pb e ca eu am o relatie de aproape 4 ani si nu vreau sa am gandesc ca mi sar intampla ceva rau.

Scris de narcisa pe 09.09.2010 la 11:34

si eu sunt interesata de legarea cununiilor dar vad ca toata lumea stie cum se dezleaga stie unde dar nu spune nimic concret cum si unde si daca au avut cistig de cauza.Daca este adevarat din tot ce au scris pe aici sa le spuna si celor aflati in situatie sa isi rezolve problema nu sa spuna pe ocolite si cu subinteles. Sa lase adresa de mes sa se poata lua legatura.

Scris de Anonim pe 05.09.2010 la 00:09

pt cristina cati bani vrea doamna elena?

Scris de remus pe 03.09.2010 la 21:36

PT VALY: wa frate, initierea ta in ale vrajitoriei are niste lacune uriase. O legatura sau farmec nu se dezleaga de nici un alt vrajitor, saman, mag, prevazator, etc. Doar Biserica si participarea la Sf. Slujbe sunt de folos impotriva acestor lucruri. Mama Omida nu o sa dezlege legatura facuta de sora ei, Mercedesa, o sa te abureasca ca sa iti ia banii. Daca nu esti sigur pe ceea ce spui, nu mai posta tampenii pe internet. Fara suparare.

Scris de cristina pe 25.08.2010 la 10:15

va dau un nr de tel 0765184884,puteti suna,o cheama doamna elena,ea cu siguranta va ajuta,mergeti toti cei cu credinta in Dumnezeu,pt ca daca nu ea va simnte,si o sa aveti rezolvare la toate problemele.o zi buna